کانون فرهنگی چوک : اعتراض رمان نویس ایرانی به دانلود غیرقانونی کتاب

بهاره رهنما بازیگر و نویسنده ایرانی از اهالی فرهنگ و هنر درخواست کرد که با پیوستن به کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب، از نویسندگان، مترجمین و ناشرین ایرانی حمایت کنند.

وی در این باره به فیدیبو گفت:کتاب، نه تنها جز حقوق معنوی نویسندگان محسوب می‌شود، بلکه حقوق مادی نویسندگان از طریق فروش کتاب کسب می‌شود و زندگی نویسندگان و ناشرین ایرانی به این موضوع وابسته است.

وی افزود: به بچه‌ها و دوستانمان یاد بدهیم که کتاب‌ها را به صورت غیرقانونی دانلود نکنند و از این کمپین حمایت کنیم.

اعتراض رمان نویس ایرانی به دانلود غیرقانونی کتاب

از سوی دیگر تکین حمزه لو رمان نویس ایرانی و مدیر نشربرکه خورشید درباره دانلودغیرقانونی به فیدیبو گفت: در وضعیت دشوار صنعت نشر ایران متاسفانه عده‌ای هستند که لینک پی دی اف کتابهایی که نسخه چاپی آن‌ها را در بازار موجود است را در سایت‌های خود قرار می‌دهند و عده‌ای دیگر نیز متاسفانه به تبادل لینک رمان‌های ایرانی مشغول هستند.

وی افزود: عده‌ای برای دانلود غیرقانونی بهانه می‌آورند که قیمت کتاب گران است، اما این استدلال را می‌توان برای هر کالایی مطرح کرد، به طور مثال آیا کسی می‌تواند به یک فروشگاه کفش مراجعه کند و بگوید که چون قیمت کفش‌های شما بالاست، پس من آن‌ها را می‌دزدم و سپس دیگران را هم به دزدی از فروشگاه شما دعوت می‌کنم؟ و آیا می توان دلیل آورد که ما بهتر است کفش داشته باشیم تا اینکه پیاده راه برویم؟ مانند استدلال دوستانی که می‌گویند، حالا چه اشکالی دارد، مردم کتاب بخوانند، غیرقانونی بخوانند؟

این رمان نویس ایرانی با اشاره به راهکارهای گوناگون برای خواندن کتاب گفت: کسانی که توانایی خرید کتاب ندارند می‌توانند به کتابخانه‌ها مراجعه کنند وکتاب‌ها را رایگان بخوانند. ممکن است عده‌ای در جواب بگویند که ترویج خواندنکتاب در کتابخانه‌ها که خود نوعی ترویج رایگان خواندن است، اما باید توجه داشت که اگر کتابخانه‌ها که تعدادشان بسیار زیاد است، رونق بگیرند و از ناشران کتاب بخرند، خود باعث فروش کتاب می‌شوند.

به تازگی سایت رصدrasad. fidibo. com با شعار #من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری ازدانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابرایندانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

کانال فیدیبو در سایت آپارات

گفتگوی فیدیبو با علی دهباشینویسنده و سردبیر مجله بخارا

گفتگوی فیدیبو بااحسان شریعتی پسر دکتر علی شریعتی

گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی  نویسنده و مترجم

گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزانمدیرعامل موسسه شهرکتاب

امادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیر قانونی دانلود کتاب