۵۵آنلاین : دانلود غیر قانونی کتاب ممنوع!

پوریا عالمی نویسنده و طنزپرداز از خوانندگان کتاب های خود و از اهالی فرهنگ درخواست کرد که کتاب ها را به صورت غیرقانونی در اینترنت دانلود نکنند؛ چرا که این کار یک نوع دزدی محسوب می شود.  

وی در این باره گفت: همانطور که برداشتن کتاب از کتابخانه یا کتابفروشی دزدی محسوب می شود، در اینترنت هم دانلود کردن غیرقانونی کتاب، همان کتاب دزدی است.

وی افزود: من اگر بخواهم در اینترنت، کتاب بخوانم آن را حتما می خرم. چرا که با دانلود غیرقانونی کتاب و کپی کردن کتاب های تالیفی و یا ترجمه، آسیب جدی به صنعت نشر وارد می شود.

نویسنده کتاب آسانسورچی درباره گسترش فرهنگ کتابخوانی گفت: من یک شهروند اینترنت هستم، اما واقعیت این هست که خواندن جملات قصار چیز زیادی به دانش ما اضافه نمی کند و ما باید کتاب بخوانیم.

 

پوریا عالمی درباره کمپین رصد (نه به دانلود غیرقانونی کتاب) گفت: هم اکنون سایت هایی هستند که کتاب ها را بدون اجازه ناشر برای فروش یا به صورت رایگان می گذارند و بودن رصد در این میان بسیار خوب و موثر است. رصد می تواند مانند یک پلس عمل کند و کسانی که کتاب دزدی را روی سایت های خود می گذارند، معرفی کند. اما فکر می کنم ما بیشتر از آنکه به پلیس نیاز داشته باشیم نیاز به یک فرهنگ عمومی داریم. نیاز به فرهنگی که اگر دیدیم کتابی به صورت غیرقانونی و بدون اجازه ناشر و نویسنده در اینترنت قرار دارد، آن را دانلود نکنیم.

 

به تازگی سایت رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده و ناشر می‌شود.

 در همین حال سایت رصد وظیفه دارد که با مدیران سایت هایی که نسخه غیرقانونی دانلود کتاب را در سایت خود قرار می دهند، وارد گفت و گو شود. اهل فرهنگ و علاقه مندان به کتاب نیز می توانند، سایت رصد را در جریان تخلف سایت هایی که نسخه غیرقانونی در سایت خود قرار می دهند، بگذارند.

لینک خبر در سایت ۵۵ آنلاین

مصاحبه ی تصویری در آپارات