فیدیبو : آمادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیرقانونی دانلود کتاب

معاون اجتماعی ناجا از آمادگی پلیس برای برخورد با تخلفات افراد سودجو در حوزه نشر و کتاب خبر داد و گفت: در صورتی که وزارت ارشاد یا نهادهای مذکور چنین درخواستی را از پلیس داشته باشند ما نیز وارد عمل خواهیم شد.

سردار سعید منتظرالمهدی در این باره به ایسنا گفت: اجرای این طرح نیازمند درخواست مسئولان مربوطه و یا ناشران و ... است که در آن صورت نیز ما با هماهنگی خود این افراد و همچنین پس از اخذ مجوزهای لازم قضایی در کنار کسانی که مسئولیت دارند حضور خواهیم داشت.

سخنگوی نیروی انتظامی درباره برخورد با سایت‌های دانلود فیلم و کتاب در فضای مجازی نیز گفت:‌ در این زمینه هم اگر شکایتی شود ما از طریق پلیس فتا به موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

این خبر در حالی اعلام می شود که  که به تازگی سایت رصدrasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است.سایت رصد وظیفه دارد که با مدیران سایت هایی که نسخه غیرقانونی دانلود کتاب را در سایت خود قرار می دهند، وارد گفت و گو شود. اهل فرهنگ و علاقه مندان به کتاب نیز می توانند، سایت رصد را در جریان تخلف سایت هایی که نسخه غیرقانونی در سایت خود قرار می دهند، بگذارند.

اسدلله امرایی نویسنده و مترجم کتاب  به فیدیبو گفت: با دادگاه و قانون نمی توان جلوی دانلود غیرقانونی کتاب ها را گرفت، بلکه باید کاری کرد تا فرهنگ نه به دانلود غیرقانونی کتاب گسترش یابد.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده و ناشر می‌شود.

این در حالی است که با وجود حمایت قانونی از نویسنده و ناشران، عده ای با تبدیل نسخه چاپی به pdf، و قراردادن آن در سایت های اینترنتی اقدام به درآمدزایی برای خود می کنند که این مساله باعث زیان پدیدآورندگان اثر از جمله نویسنده و مترجم، ناشر، توزیع کنندگان کتاب و کتابفروشی ها را در پی داشته است.

 

کانال فیدیبو در سایت آپارات

گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی

گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزان