ایبنا : محمود دولت آبادی: کتاب‌هایم را غیرقانونی دانلود نکنید

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، سایت رصد با شعار «من دزد کتاب نیستم» و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب به تازگی فعالیت خود را در فضای اینترنت آغاز کرده است.
 
محمود دولت‌آبادی، نویسنده رمان سترگ «کلیدر»، با پیوستن به کمپین «نه به دانلود غیرقانونی کتاب» در گفت‌و‌گو با فیدیبو، عنوان کرد: دوستانی که آثار من را دانلود می کنند و در اینترنت می گذارند، از سر علاقه است. ولی به یاد داشته باشند که من نویسنده حرفه ای هستم، و از طریق فروش آثارم زندگی می کنم. وقتی شما اثری را دانلود می کنید و یا نسخه غیرقانونی کتاب را در اینترنت قرار می دهید، به طور عملی حق معیشتی ام را ضایع می کنید.

وی درباره دانلود غیرقانونی آثارش توضیح داد: امیدوارم اگر قرار است کسی این کار را انجام دهد، ابتدا با ناشران آثارم تماس گرفته و پس از عقد قرارداد، مبادرت به گذاشتن نسخه کتاب الکترونیکی بر روی اینترنت کند، تا این کار کاملا به صورت قانونی انجام پذیرد. من شخصی پای‌بند به قانون هستم و از هر امر ضدقانونی متاسفم. امیدوارم دوستان جوانی که از سر علاقه این کار را انجام می دهند، به این نکات توجه وافی بکنند.

به تازگی برخی سایت‌های اینترنتی اقدام به قراردادن نسخه ای جعلی از کتاب زوال کلنل محمود دولت آبادی در سایت های خود کرده اند. به گفته محمود دولت آبادی این نسخه جعلی است و هیچ ربطی به کتاب وی ندارد. زوال کنلل هم اکنون به زبان آلمانی در خارج از ایران منتشر شده، اما این کتاب هنوز در داخل ایران مجوز انتشار دریافت نکرده است. آقای دولت آبادی از طرفدارانش خواست تا زمانی که این کتاب به صورت قانونی مجوز انتشار پیدا نکند، از خواندن هر گونه نسخه الکترونیک غیرقانونی کتاب صرف نظر کنند.

همچنین برخی دیگر از سایت ها اقدام به قرار دادن نسخه کامل رمان کلیدر، سلوچ و جای خالی سلوچ به صورت پی دی اف در سایت های خود کرده اند. این در حالی است که این کتابها هم اکنون توسط نشرچشمه و نشرفرهنگ معاصر عرضه می شود و نسخه چاپی آن در کتابفروشی ها موجود است.

دانلودغیرقانونی کتاب های الکترونیکی، موضوعی است که با گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی به شدت تقویت شده است. بسیاری از کاربران لینک پی دی اف کتاب‌هایی که در کتابفروشی ها وجود دارد را برای یکدیگر می فرستند. برخی سایت های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این درحالی است که این موضوع لطمات جبران ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آنها شده است.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب‌ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار #من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگ سازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع رسانی در زمینه دانلودغیرقانونی کتاب در اینترنت است. کاربران می توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب ها را برای پیگیری های آتی به اطلاع این سایت  برسانند.


کانال فیدیبو در سایت آپارات
گفتگوی فیدیبو با علی دهباشی نویسنده و سردبیر مجله بخارا
گفتگوی فیدیبو با احسان شریعتی پسر دکتر علی شریعتی
گفتگوی فیدیبو با عباس مخبر مترجم
گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی  نویسنده و مترجم
گفتگوی فیدیبو با پوریا عالمی نویسنده و طنزنویس
گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهرکتاب
امادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیر قانونی دانلود کتاب