ایلنا: رضا امیرخانی به کمپین "نه" به دانلود غیرقانونی پیوست

به گزارش ایلنا؛ امیرخانی گفت: من همه کتابهایم را به طور مثال از چاپ اول رمان ارمیا تا کتاب‌های تجدید چاپی، از ابتدا تا امروز را برای خودم آرشیو کردم. چراکه گاهی اوقات از کتابهایم نسخه غیرقانونی چاپ شده و برای من که یک نویسنده معمولی بوده‌ام، تفاوت دو کتاب برایم مشخص نبود؛ اما با مقایسه و در کنارهم گذاشتن دو کتاب از یک چاپ متوجه می‌شوم که جنس کاغذ یکی با دیگری تفاوت دارد، پس معلوم است که یک کتاب بدون اطلاع ناشر در چاپخانه‌ای منتشر شده است. هرچند تشخیص تفاوت دونسخه تقلبی و واقعی برای یک ناشر راحت‌تر است، اما همه باید سعی کنیم کسی که امر غیرقانونی انجام می‌دهد، نتواند از این راه سود ببرد.

وی درباره لزوم پیوستن ایران به قانون جهانی کپی رایت گفت: برخی از کتابهایم به زبانهای مختلف چاپ شده است. به طور مثال هنگامی که کتابم به زبان روسی چاپ شد، از ناشر حق التالیف کتابم را دریافت کردم، اما هنگامی که در یکی از نمایشگاه‌های بین المللی از ناشر خارجی یکی از کتابهایم درخواست حق التالیف کردم او گفت کشور تو به هیچ یک نویسندگان خارجی حق التالیف نمی‌دهد چطور توقع داری که من به تو حق‌ التالیف پرداخت کنم و من بسیار خجالت کشیدم.

وی برای تشریح پدیده دانلودغیرقانونی از یک تمثیل استفاده کرد و گفت ممکن است یک نفر سیب زمینی را بدون اجازه و بهانه اینکه آب، خاک و آفتاب از آن خداست، از یک مزرعه بدزدد و ممکن است برای خود این توجیه را فراهم کند که این سیب زمینی نیز محصول خداست، اما ممکن است صاحب مزرعه او را ببینید یا در دوربینی که در مزرعه نصب شده، دیده شود. اما دانلودغیرقانونی کتاب، این حسن را (برای فرد دانلود کننده) دارد که هیچکس او را موقع دانلود غیرقانونی نمی‌بیند و افراد می‌توانند با خیال راحت کتاب‌ها را بدون پرداخت هزینه‌ای دانلود کنند.

دانلود غیرقانونی کتاب‌های الکترونیکی موضوعی است که با گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به شدت تقویت شده است. بسیاری از کاربران لینک پی دی اف کتابهایی که در کتابفروشی‌ها وجود دارد را برای یکدیگر می‌فرستند. برخی سایت‌های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این درحالی است که این موضوع لطمات جبران ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آنها شده است.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب‌ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگسازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع‌رسانی در زمینه دانلود غیرقانونی کتاب در اینترنت است. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب‌ها را به اطلاع این سایت برای پیگیری‌های آتی برسانند.

 تاکنون چهره‌هایی نظیر احسان شریعتی، علی دهباشی سردبیرمجله بخارا، عباس مخبر و اسدلله امرایی مترجم، تکین حمزه لو رمان‌نویس ایرانی، پوریا عالمی نویسنده و طنزپرداز، بهاره رهنما بازیگر و نویسنده، بلقیس سلیمانی داستان‌نویس ایرانی، به این کمپین پیوسته اند و از کاربران اینترنت درخواست کرده‌اند که کتاب‌ها را در اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود نکنند.

لینک خبر در ایلنا

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارات