ایلنا‌:آثار دکتر شریعتی را از بنیاد شریعتی و شرکت‌های مجازی معتبر دریافت کنید

به گزارش ایلنا؛ پسر دکترعلی شریعتی افزود: متاسفانه خطر تحریف و برداشت‌های ضدو نقیض به ویژه در مورد دکتر علی شریعتی در فضای اینترنت بسیار جدی است، علاقه مندان به آثار شریعتی تنها باید به مرجع رسمی آثار ایشان مراجعه کنند که در این زمینه مرجع رسمی، بنیاد دکتر علی شریعتی است که زیر نظر خانواده ایشان اداره می‌شود. در زمینه دانلودکتاب هم شرکت‌هایی مانند فیدیبو، مرجع قانونی دسترسی به آثار دکتر علی شریعتی به حساب می‌آیند و بقیه سایت‌های کتاب در این زمینه مورد وثوق نیستند.

وی با اشاره به تبعات فرهنگی دانلود غیرقانونی کتاب و رعایت نکردن حق مولف گفت: این مساله باعث شده تا معلوم نباشد که چه کسی این ایده، یا این مفهوم را آفریده است. یکی از کمک‌هایی که به فهم یک عقیده می‌کند، این است که بفهمیم، فلان عقیده در چه موقعیت زمانی بیان شده و مولفش کیست، وگرنه نمی‌توانیم به درستی یک عقیده را بفهمیم. اما اگر یک عقیده‌ای عمومی شود و همه از آن استفاده کنند و معلوم نباشد که این سخن را چه کسی گفته؛ امکان تحریف فراهم می‌شود. به طور مثال افلاطون و ارسطو فقط یک اسم نیستند، بلکه امضای و شناسنامه یک عقاید هستند.

این استاد دانشگاه افزود: از این منظر یکی از آشفتگی‌هایی که جامعه علمی ما دارد این است که مشخص نیست، صاحب این ژانر ادبی کیست؟ در نتیجه این کار آماتوری می‌شود. شما می‌بینید که همه از سبک سهراب سپهری، شاملو و شریعتی استفاده می‌کنند؛ جملاتی را به نام این افراد می‌گویند و یک آشفتگی را پدید می‌آورند که معلوم نمی‌شود، این جمله از زبان چه کسی و کجا گفته شده است.

 در حالی که به ویژه در مورد دکتر شریعتی مهم است، چرا یک شریعتی مجازی درست شده است که نقل قول‌هایی به وی منتسب است. به تازگی مد شده که هرجمله رمانتیک، متوسط و میان مایه‌ای که هرجوانکی می‌سازد، به شریعتی منتسب می‌کنند و این یک شریعتی ساختگی درست شده است.

 این استاد دانشگاه درباره تبعات مادی دانلود غیرقانونی کتاب در اینترنت گفت: با این اقدام مولفین تضعیف می‌شوند، چرا که امروز اکثر آن‌ها در فقر مادی به سر می‌برند.

 احسان شریعتی یکی از شروط اساسی مدنیت و دموکراتیزه شدن جامعه به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر را رعایت حقوق معنوی و مادی مولفین دانست و افزود: متاسفانه در ایران از این حیث یک انحطاط و عقب ماندگی به شکل فرهنگی دیده می‌شود. در این زمینه هرج و مرجی وجود دارد، که باعث رشد مافیا‌ها می‌شود.

 به تازگی سایت رصد rasad.fidibo.com باشعار #من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است. برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود

لینک خبر در ایلنا

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارات