خبرگزاری جمهوری اسلامی: سایت رصد از حقوق پدیدآورندگان در برابر دانلودغیرقانونی کتاب حمایت می کند

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی شهر کتاب، مهدی فیروزان در خصوص راه اندازی پروژه رصد گفت: همیشه علاقه مند بودم که از حقوق مؤلفین و صاحبان اثر دفاع کنم اما طبیعی است که با امکانات انبوه دیجیتال و دسترسی آسان به نسخه پی دی افِ آثار چاپی در اینترنت، کار بسیار دشواری است.
وی با اشاره به راه اندازی سایت رصد افزود: با راه اندازی این سایت خواستن از دولت و سیاست های مبنی بر تعامل با ناشران را کنار گذاشته و سعی کردیم به طور مستقیم با مردم صحبت کنیم بدین معنی که با مردم گفتگو کنیم تا دانلود غیرقانونی نکنند.
فیروزان بیان کرد: اولین تجربه ما در این رابطه در نمایشگاه کتاب سال 1393 روی داد که تمامی افراد حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب به دانلود قانونی کتاب معتقد بودند و با بستن روبان های فیروزه ای رنگی به مچ دستان خود، از شعار «نه به دانلودغیرقانونی کتاب» حمایت کردند.
وی افزود: امروز برای اینکه این کار یک ساختار و یک سازماندهی شایسته ای داشته باشد، سایتی را به عنوان www.rasad.fidibo.com راه اندازی کردیم.
مدیرعامل موسسه شهر کتاب بیان کرد: سایت رصد وظیفه دارد که در ابتدا با مردم گفت و گو کند که دانلود غیرقانونی انجام ندهند اما اگر موردی از دانلود غیرقانونی را در سایتی ملاحظه کرد، رصد به مدیرسایت مذکور تذکر می دهد.
فیروزان افزود: اگر مردم و علاقه مندان کتاب در سایت ها، کتاب پی دی اف، غیر پی دی اف یا هر کتابی را به صورت غیرقانونی مشاهده کنند، می توانند سایت رصد را در جریان بگذارند.
وی بیان کرد: سایت رصد به عنوان بازوی حقوقی از ناشرین و مؤلفین دفاع می کند تا کتاب از روی شبکه ها و سایت های اینترنتی برداشته شود.
مدیرعامل موسسه شهر کتاب تاکید کرد: سایت رصد وکیل دارد و از نظر حقوقی کسانی را که اقدام به دانلود غیرقانونی می کنند، مورد پیگرد قانونی قرار می دهد.
مدیرعامل موسسه شهرکتاب درباره سایت هایی که با انتشار دانلود غیرقانونی کتاب کسب درآمد می کنند گفت: بسیاری از کسانی که در این زمینه مشغول فعالیت هستند، به دنبال کار هستند و ما با آن ها وارد گفتگو شدیم و برای آن ها کار تهیه کرده ایم. اکنون برخی از کسانی که دیروز کتاب ها را به صورت غیرقانونی در سایت ها قرار می دادند، امروز همکاران ما هستند.
وی افزود:بنابراین رصد بنا دارد که یک ساختار فرهنگی برای «نه به دانلودغیرقانونی کتاب» و یک ساختار حقوقی برای دفاع از پدیدآورندگان اثر و یک ساختار برای کارآفرینی در حوزه کتاب الکترونیک فراهم کند.
فیروزان با بیان اینکه فیدیبو ظرفیت وسیعی برای کارآفرینی و گسترش فعالیت در حوزه صنعت نشر دیجیتال دارد، گفت: افراد علاقه مند به حوزه نشر دیجیتال و کتاب الکترونیک می توانند با فیدیبو همکاری کنند.
برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 31 مرداد 1389 در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده و ناشر می شود.

لینک گفتگوی تصویری در سایت آپارات

لینک خبر در سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی