ایسنا: حرف‌های امیرخانی درباره دانلود و چاپ غیرقانونیبه گزارش ایسنا، بر اساس خبر رسیده، این نویسنده که به کمپین «نه به دانلود غی

به گزارش ایسنا، بر اساس خبر رسیده، این نویسنده که به کمپین «نه به دانلود غیرقانونی» پیوسته اظهار کرد: من همه کتاب‌هایم را به طور مثال از چاپ اول رمان «ارمیا» تا کتاب‌های تجدید چاپی، از ابتدا تا امروز برای خودم آرشیو کرده‌ام چرا که گاهی اوقات از کتاب‌هایم نسخه غیرقانونی چاپ شده و برای من که یک نویسنده معمولی بوده‌ام، تفاوت دو کتاب مشخص نبود؛ اما با مقایسه و در کنار هم گذاشتن دو کتاب از یک چاپ متوجه می‌شوم که جنس کاغذ یکی با دیگری تفاوت دارد، پس معلوم است که یک کتاب بدون اطلاع ناشر در چاپخانه‌ای منتشر شده است. هرچند تشخیص تفاوت دو نسخه تقلبی و واقعی برای یک ناشر راحت‌تر است، اما همه باید سعی کنیم کسی که امر غیرقانونی انجام می‌دهد، نتواند از این راه سود ببرد.

او درباره لزوم پیوستن ایران به قانون جهانی کپی‌رایت گفت: برخی از کتاب‌هایم به زبان‌های مختلف چاپ شده است. به طور مثال هنگامی که کتابم به زبان روسی چاپ شد، از ناشر حق‌التالیف کتابم را دریافت کردم، اما هنگامی که در یکی از نمایشگاه‌های بین‌المللی از ناشر خارجی یکی از کتاب‌هایم درخواست حق‌التالیف کردم او گفت کشور تو به هیچ یک نویسندگان خارجی حق‌التالیف نمی‌دهد چطور توقع داری که من به تو حق‌التالیف پرداخت کنم و من بسیار خجالت کشیدم.

امیرخانی برای تشریح پدیده دانلود غیرقانونی از یک تمثیل استفاده کرد و گفت: ممکن است یک نفر سیب‌زمینی را بدون اجازه و بهانه اینکه آب، خاک و آفتاب از آن خداست، از یک مزرعه بدزدد و ممکن است برای خود این توجیه را فراهم کند که این سیب‌زمینی نیز محصول خداست، اما ممکن است صاحب مزرعه او را ببینید یا در دوربینی که در مزرعه نصب شده، دیده شود. اما دانلود غیرقانونی کتاب، این حسن را (برای فرد دانلودکننده) دارد که هیچ کس او را موقع دانلود غیرقانونی نمی‌بیند و افراد می‌توانند با خیال راحت کتاب‌ها را بدون پرداخت هزینه‌ای دانلود کنند.

**

دانلود غیرقانونی کتاب‌های الکترونیکی موضوعی است که با گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به شدت تقویت شده است. بسیاری از کاربران لینک پی دی اف کتاب‌هایی را که در کتابفروشی‌ها وجود دارد برای یکدیگر می‌فرستند. برخی سایت‌های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این درحالی است که این موضوع لطمات جبران‌ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران، باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آن‌ها شده است.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، 50 سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلود غیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن‌ها در کتاب‌فروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب‌ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگ‌سازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع‌رسانی در زمینه دانلودغیرقانونی کتاب در اینترنت است. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب‌ها را برای پیگیری‌های آتی به اطلاع این سایت برسانند.

لینک خبر در ایسنا

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارت