ایسنا: مهدی غبرایی: مسئولان فکری برای امضای قانون کپی‌رایت کنند

مهدی غبرایی از مسئولان دولتی خواست که با بهبود روابط ایران و غرب به فکر راهی برای امضای کنوانسیون «برن» (قانون کپی‌رایت) باشند.

به گزارش ایسنا، این مترجم آثار ادبی در این‌باره گفت: متاسفانه ایران تابع قانون کپی‌رایت نیست و به کنوانسیون برن نپیوسته است. در حالی که روابط ایران با غرب به سمت عادی شدن حرکت می‌کند، دولتمردان باید به فکر راهی برای امضای قانون کپی‌رایت باشند. البته قانون کپی‌رایت فقط مربوط به کتاب نمی‌شود و همه محصولات فرهنگی از جمله سی دی، دی وی دی، فیلم و غیره را دربر می‌گیرد.

او افزود: به عنوان کسی که سال‌ها در ترجمه آثار ادبی فعال هستم، تا به امروز لطمه‌هایی از بابت نقض قانون کپی‌رایت دیده‌ام. کتاب یک کالای فرهنگی است و هر کالای فرهنگی زحمتی را در بردارد، بنابراین هنگامی که پدیدآورنده اثر زنده است و تا سال‌های پس از مرگ، ورثه قانونی وی باید بتوانند از دسترنج زحمت فکری یک نویسنده یا مترجم استفاده کنند.

غبرایی گفت: متاسفانه عده‌ای بدون اجازه ناشر، کتاب‌هایی را که در بازار موجود است و هنوز ناشر آن‌ها را چاپ می‌کند، در اینترنت به صورت عمومی منتشر می‌کنند. اگر ما به این سمت حرکت کنیم که حقوق هرکسی به رسمیت شناخته شود، حقوق مترجم و مولف هم به رسمیت شناخته خواهد شد. بنابراین بهتر است که ما حقوق پدیدآورنده اثر را رعایت کنیم.

**

دانلود غیرقانونی کتاب‌های الکترونیکی موضوعی است که با گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به شدت تقویت شده است. بسیاری از کاربران لینک پی دی اف کتاب‌هایی را که در کتاب‌فروشی‌ها وجود دارد برای یکدیگر می‌فرستند. برخی سایت‌های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این درحالی است که این موضوع لطمه‌های جبران‌ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آن‌ها شده است.

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، 50 سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب‌ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگ‌سازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع‌رسانی در زمینه دانلودغیرقانونی کتاب در اینترنت عنوان شده است. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب‌ها را به اطلاع این سایت برای پیگیری‌های آتی برسانند.

لینک خبر در ایسنا

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارت