روزنامه خوراسان : هشدار درباره شريعتي ساختگي

احسان شريعتي از علاقه‌مندان به آثار دکتر علي شريعتي خواست که براي خواندن آثار چاپي او از کتاب‌هاي انتشارات بنياد فرهنگي دکتر علي شريعتي و در زمينه دانلود کتاب الکترونيک نيز از شرکت‌هاي طرف قرارداد مانند فيديبو استفاده کنند.

 پسر دکتر علي شريعتي افزود: متاسفانه خطر تحريف و برداشت‌هاي ضد و نقيض بويژه درباره دکتر علي شريعتي در فضاي اينترنت بسيار جدي است. علاقه‌مندان به آثار شريعتي تنها بايد به مرجع رسمي آثار ايشان مراجعه کنند که در اين زمينه مرجع رسمي، بنياد دکتر علي شريعتي است که زير نظر خانواده ايشان اداره مي‌شود. در زمينه دانلود کتاب هم شرکت‌هايي مانند فيديبو، مرجع قانوني دسترسي به آثار دکتر علي شريعتي به حساب مي‌آيند و بقيه سايت‌هاي کتاب در اين زمينه مورد وثوق نيستند.

او با اشاره به تبعات فرهنگي دانلود غيرقانوني کتاب و رعايت نکردن حق مولف گفت: اين مساله باعث شده تا معلوم نباشد که چه کسي اين ايده يا اين مفهوم را آفريده است. يکي از کمک‌هايي که به فهم يک عقيده مي‌کند، اين است که بفهميم فلان عقيده در چه موقعيت زماني بيان شده و مولفش کيست، وگرنه نمي‌توانيم به درستي يک عقيده را بفهميم. اما اگر عقيده‌اي عمومي شود و همه از آن استفاده کنند و معلوم نباشد که اين سخن را چه کسي گفته، امکان تحريف فراهم مي‌شود. به طور مثال افلاطون و ارسطو فقط يک اسم نيستند، بلکه امضاي و شناسنامه يک عقيده هستند.

اين استاد دانشگاه افزود: از اين منظر يکي از آشفتگي‌هايي که جامعه علمي ما دارد اين است که مشخص نيست صاحب اين ژانر ادبي کيست؟ در نتيجه کار آماتوري مي‌شود. شما مي‌بينيد که همه از سبک سهراب سپهري، شاملو و شريعتي استفاده مي‌کنند؛ جملاتي را به نام اين افراد مي‌گويند و يک آشفتگي پديد مي‌آورند که معلوم نمي‌شود اين جمله از زبان چه کسي و کجا گفته شده است. در حالي که بويژه درباره دکتر شريعتي مهم است، چرا يک شريعتي مجازي درست شده است که نقل قول‌هايي به وي منتسب است. به تازگي مد شده که هرجمله رمانتيک، متوسط و ميان‌مايه‌اي که هر جوانکي مي‌سازد، به شريعتي منتسب مي‌کنند و يک شريعتي ساختگي درست شده است.

احسان شريعتي درباره تبعات مادي دانلود غيرقانوني کتاب در اينترنت گفت: با اين اقدام مولفين تضعيف مي‌شوند، چرا که امروز اکثر آن‌ها در فقر مادي به سر مي‌برند.
اين استاد دانشگاه يکي از شرط‌هاي اساسي مدنيت و دموکراتيزه شدن جامعه بويژه در حوزه فرهنگ و هنر را رعايت حقوق معنوي و مادي مولفين دانست و افزود: متاسفانه در ايران از اين حيث يک انحطاط و عقب‌ماندگي به شکل فرهنگي ديده مي‌شود. در اين زمينه هرج و مرجي وجود دارد که باعث رشد مافيا‌ها مي‌شود.

**
به تازگي سايت رصد rasad.fidibo.com باشعار #من_دزد_کتاب_نيستم و با هدف جلوگيري از دانلود غيرقانوني کتاب در فضاي اينترنت فعاليت خود را آغاز کرده است. برطبق قانون حمايت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شوراي اسلامي، حقوق معنوي پديدآورنده محدود به زمان و مکان نيست و غيرقابل انتقال است و مدت حمايت از اثر، 50 سال بعد از فوت پديدآورنده خواهد بود. بنابراين دانلود غيرقانوني آثاري که نسخه چاپي آن‌ها در کتاب‌فروشي‌ها موجود است، موجب زيان به پديدآورنده، ناشر و صنعت نشر مي‌شود.

 

لینک خبر در سایت کانون فرهنگی چوک

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارات