خبرگزاری مهر : اعتراض به دانلود غیرقانونی کتاب؛ وقتی رضا امیرخانی از ناشر خارجی آثارش خجالت کشید

رضا امیرخانی با اشاره به خاطره گفتگو با یکی از ناشران خارجی گفت: آن ناشر به من گفت چطور وقتی در کشورت کپی رایت رعایت نمی شود، توقع داری حق التالیف کتابت را بدهم؟
به گزارش خبرگزاری مهر، رضا امیرخانی نویسنده و داستان نویس با اشاره به معضل دانلود غیرقانونی کتاب در کشور گفت: برای مقابله با این مساله، کپی و دانلود غیرقانونی کتاب در کشور، همه آثارم را آرشیو می کنم.

وی افزود: به طور مثال از چاپ اول رمان «ارمیا» تا کتاب‌های تجدید چاپی‌ام، از ابتدا تا امروز همه را آرشیو کرده ام. چرا که گاهی اوقات از کتاب‌هایم نسخه غیرقانونی چاپ شده و برای من که یک نویسنده معمولی بوده ام، تفاوت دو کتاب برایم مشخص نبود. اما با مقایسه و در کنارهم گذاشتن دو کتاب از یک چاپ متوجه می شوم که جنس کاغذ یکی با دیگری تفاوت دارد، پس معلوم است که یک کتاب بدون اطلاع ناشر در چاپخانه ای دیگر منتشر شده است. هرچند تشخیص تفاوت دو نسخه تقلبی و واقعی برای یک ناشر راحت‌تر است، اما همه باید سعی کنیم کسی که امر غیرقانونی انجام می‌دهد، نتواند از این راه سود ببرد.

نویسنده رمان «من او» درباره لزوم پیوستن ایران به قانون جهانی کپی رایت گفت: برخی از کتاب هایم به زبان های مختلف چاپ شده است. به طور مثال هنگامی که کتابم به زبان روسی چاپ شد، از ناشر حق التالیف کتابم را دریافت کردم، اما هنگامی که در یکی از نمایشگاه های بین المللی، از ناشر خارجی یکی از کتاب‌هایم درخواست حق التالیف کردم، او گفت کشور تو به هیچ یک نویسندگان خارجی حق التالیف نمی دهد. چه طور توقع داری که من به تو حق التالیف پرداخت کنم و من بسیار خجالت کشیدم.

وی برای تشریح پدیده دانلودغیرقانونی از یک تمثیل استفاده کرده و گفت: ممکن است یک نفر سیب زمینی را بدون اجازه و بهانه اینکه آب، خاک و آفتاب از آن خداست، از یک مزرعه بدزدد و ممکن است برای خود این توجیه را فراهم کند که این سیب زمینی نیز محصول خداست، اما ممکن است صاحب مزرعه او را ببینید یا در دوربینی که در مزرعه نصب شده، دیده شود. اما دانلودغیرقانونی کتاب، این حسن را برای فرد دانلود کننده دارد که هیچ کس او را موقع دانلود غیرقانونی نمی بیند و افراد می توانند با خیال راحت کتاب ها را بدون پرداخت هزینه دانلود کنند.

دانلود غیرقانونی کتاب های الکترونیکی موضوعی است که با گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی تقویت شده است. بسیاری از کاربران، لینک پی دی اف کتابهایی را که در کتابفروشی ها وجود دارد، برای یکدیگر می فرستند. برخی سایت های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می کنند. این درحالی است که این موضوع لطمات جبران ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آنها شده است.

لینک خبر در سایت خبرگزاری مهر

لینک مصاحبه ی ویدیویی در آپارات