مهدی غبرایی به کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب پیوست

مهدی غبرایی مترجم آثار ادبی از مسئولین دولتی خواست که با بهبود روابط ایران و غرب به فکر راهی برای امضا کنوانسیون «برن» (قانون کپی‌رایت) باشند.

 دانلود کتاب دانلودکتاب دانلود کتاب

وی در این باره به فیدیبو گفت: متاسفانه ایران تابع قانون کپی رایت نیست و به کنوانسیون برن نپیوسته است. در حالی که روابط ایران با غرب به سمت عادی شدن حرکت می کند، دولتمردان باید به فکر راهی برای امضای قانون کپی رایت باشند. البته قانون کپی رایت فقط مربوط به کتاب نمی شود و همه محصولات فرهنگی از جمله سی دی، دی وی دی، فیلم و غیره را در بر می گیرد.

وی افزود:به عنوان کسی که سالها در ترجمه آثار ادبی فعال هستم، تا به امروز لطمه هایی از بابت نقض قانون کپی رایت دیده ام. کتاب یک کالای فرهنگی است و هر کالای فرهنگی زحمتی را در بردارد، بنابراین هنگامی که پدیدآورنده اثر زنده است و تا سالهای پس از مرگ، ورثه قانونی وی باید بتوانند از دسترنج زحمت فکری یک نویسنده یا مترجم استفاده کنند.

این مترجم ادبی افزود: متاسفانه عده ای بدون اجازه ناشر،کتاب هایی که در بازار موجود است و هنوز ناشر آنها را چاپ می کند، در اینترنت به صورت عمومی منتشر می کنند. اگر ما به این سمت حرکت کنیم که حقوق هرکسی به رسمیت شناخته شود، حقوق مترجم و مولف هم به رسمیت شناخته خواهد شد. بنابراین بهتر است که ما حقوق پدیدآورنده اثر را رعایت کنیم.

دانلود غیرقانونی کتاب های الکترونیکی موضوعی است که با گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی به شدت تقویت شده است. بسیاری از کاربران لینک پی دی اف کتابهایی که در کتابفروشی ها وجود دارد را برای یکدیگر می فرستند. برخی سایت های اینترنتی نیز بدون داشتن قرارداد با ناشر، از این طریق کسب درآمد می کنند. این درحالی است که این موضوع لطمات جبران ناپذیری را برای ناشران و پدیدآورندگان ایرانی ایجاد کرده و به گفته برخی ناشران باعث افت فروش نسخه چاپی برخی از آثار آنها شده است.

 برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

 در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگ سازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع رسانی در زمینه دانلودغیرقانونی کتاب در اینترنت است. کاربران می توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب ها را به اطلاع این سایت برای پیگیری های آتی برسانند.

تاکنون چهره هایی نظیر،محمود دولت آبادی، رضا امیرخانی،  احسان شریعتی، علی دهباشی سردبیرمجله بخارا، عباس مخبر و اسدلله امرایی مترجم، تکین حمزه لو رمان نویس ایرانی، پوریا عالمی نویسنده و طنزپرداز، بهاره رهنما بازیگر و نویسنده، بلقیس سلیمانی داستان نویس ایرانی، به این کمپین پیوسته اند و از کاربران اینترنت درخواست کرده اند که کتاب ها را در اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود نکنند.